Week 49 in Polish

Week 49 in Polish

#week_ua_49_POL

*Kryzys polityczny w Ukrainie jest w progresie. Siły przeciwne prezydentowi Poroszence są pod przywództwem Mychajła Saakaszwili. Trwają ciągłe starcia między protestującymi a policją. Prokuratura generalna aresztowała Saakaszwilego. Oskarżany jest o finansowanie przez prorosyjskich polityków z Moskwy. Jednocześnie setki działaczy publicznych przybyli do domu prokuratora generalnego, domagając się zaprzestania represji wobec polityków opozycji.

*System bezwizowy dla obywateli Ukrainy był zagrożony ze względu na “wojnę” władz przeciwko Krajowemu Biuru Antykorupcyjnemu. UE twierdzi, że naruszenie przynajmniej jednego z kryteriów ruchu bezwizowego doprowadzi do zakończenia tego rezimu. Stany Zjednoczone stwierdziły również, że mają wątpliwości co do zaangażowania Ukrainy w walkę z korupcją.

*Podczas posiedzenia OBWE sekretarz generalny USA Reks Tillerson oświadczył, że sankcje wobec Rosji zostaną przedłużone. Będą one trwać do czasu, iż Krym i Donbas pozostaną pojmani przez Rosję.

*Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że bezpieczna Polska nie istnieje dopóki jest w konflikcie z Ukrainą.

*11 państw członków NATO, w tym Niemcy, wyraziły sprzeciw wobec działań Węgier. Członkowie NATO nie popierają blokowania inicjatyw euroatlantyckich Ukrainy od Węgier. W swoim piśmie państwa te wyraźnie stwierdziły, że konflikt między Ukrainą a Węgrami nie powinien dotyczyć strategii NATO.

*Trybunał w Hadze mówi, że we wschodniej Ukrainie istnieje konflikt międzypaństwowy. Biuro Prokuratury Międzynarodowego Trybunału Karnego ustaliło fakty konfrontacji wojskowej między armią ukraińską a siłami zbrojnymi Federacji Rosyjskiej.

*Ben Hodżes, dowódca generalny amerykańskiej armii w Europie powiedział, że armia amerykańska wiele nauczyła się od żołnierzy ukraińskich.

Od początku grudnia na froncie zginęło 11 żołnierzy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: